Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz

img

ŞIRNAK - Silopi'de 250'yi aşkın evin bulunduğu Çardaklı köyü ve bağlı 3 mezrasında su kuyularının elektriğinin kesilmesinden kaynaklı yurttaşlar 4 gündür susuz. Depolardaki suyu tükenen yurttaşlar, "Eğer bize bakamayacaklarsa başka ülkeye kaydımızı yapsınlar" diye tepki gösterdi. 

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Çardaklı köyü (Kolya ) ve bağlı Yamaç (Xirbok), Sisli ve Çiçekli mezralarında bulunan su kuyularının elektriği Dicle Elektrik Dağıtım Araştırma Şirketi (DEDAŞ) tarafından kesildi. 4 gün önce yaşanan kesintiye şirket “elektrik borcunun ödenmemesi”ni gerekçe gösterirken, 250'yi aşkın hanenin bulunduğu ve 2 bini aşkın nüfusun yaşadığı köy ve bağlı mezralarında insanlar susuz. Mağduriyetin giderilmesi için yapılan girişimler ise şimdiye kadar bir sonuca ulaşmadı. 
 
DEPO SUYU TÜKENMEYE BAŞLADI
 
Şimdiye kadar depolardaki suyu kullanarak ihtiyaçlarını karşılayan köylüler, depo suyunun bittiğini aktardı. Günlük temizlik ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yurttaşlar, köyün dışında bir kuyudan eşeksırtında ve bidonlarla su taşımaya başladı. 
 
'BAŞKA ÜLKEYE KAYDIMIZI YAPSINLAR'
 
Bu duruma tepki gösteren yurttaşlardan Musa Kert, "Bize neden bunu yapıyorlar" dedi. Her ay kendi evlerinin elektrik borçlarını zor bela da olsa ödediklerini vurgulayan Kert, "Eğer bize bakamayacaklarsa başka ülkeye kaydımızı yapsınlar" diye konuştu. Kış aylarında susuz kaldıklarını ifade eden Kert, kesintisi hakkında kendilerine herhangi bir uyarıda bulunulmadığını dile getirdi.