Urfa'da nar hasadına başlandı

img

URFA - Nar hasadına başlanan Urfa’da üreticiler, hummalı bir çalışma içerisinde. Kollektif bir çalışmayla ağaçlardan toplanan narların bir kısmı pazarda satılmak üzere paketlenirken, ekşi olanları ise nar ekşi yapılmak üzere ayıklanıyor.

Türkiye’nin en lezzetli sofralık narının yetiştiği kent olarak gösterilen Urfa’da, nar hasadına başlandı. Kentin özellikle Halfeti, Bozova, Birecik ve Suruç ilçelerinde yetiştirilen narlar, ağaçlardan toplanıp tezgâhlardaki yerini aldı. Ağaçlardaki narlar kadın ve erkeklerin kolektif çalışma ile kısa sürede toplanıyor. Erkekler çoğunlukla bahçelerdeki narların toplanmasında, kadınlar ise toplanan bu narların paketlenmesinde yer alıyor. 
 
HUMMALI BİR ÇALIŞMA VAR 
 
Halfeti ilçesine bağlı Yeşilözen (Hemq) Mahallesi’nde yaşayan nar yetiştiricileri, hasada başlanması ile hummalı bir çalışmaya girişmiş durumda. Bir yandan erkeklerin topladıkları narları pazarda satılmak üzere paketleyen kadınlar, diğer yandan ayırdıkları ekşi narlarla nar ekşisi yapma hazırlığı içerisinde.
 
Narları paketleme işlemiyle genelde gündüz saatlerinde uğraşan kadınlar, nar ekşisi yapmak üzere geceleri de tanelere ayırıp, ezdikleri ekşi narları ertesi gün güneşe bırakmakla meşgul. Mahalle sakinlerinden biri olan 65 yaşındaki Emine Göktaş, nar toplamak, paketlemek ve kaynatmanın birbirinden zahmetli işler olduğunu dile getirdi.
 
NAR EKŞİSİNİN NASIL YAPILIYOR?
 
“Kadınlar pek bahçelerde hamallık yapmaz. Daha çok ince işi biz yaparız. Zaten erkekler de hamallık dışında bu işlerden pek anlamaz” diyen Göktaş, lezzetli nar ekşisinin nasıl yapıldığını ise şu sözlerle anlattı: “Narlar toplandıktan sonra pazara gidecek olanlar paketlenir ve yollanır, ancak asıl iş ondan sonra başlar. Önce tek tek narlar temizlenir. Sonra hepsi tek tek kırılır ve taneleri büyük leğenlerin içine tahta kaşıklar yardımı ile boşaltılır. Bu işlem birkaç gün sürer. Ardından leğende toplanan nar taneleri iyice ezildikten sonra ateşler yakılır ve kazanlar kurulur. Ezilen nar tanelerinden elde edilen nar suyu, kaynatılmaya başlanır. Bu işlemde yaklaşık 3 gün sürer. 3 günün sonunda kaynatılan nar suyu bidonlara doldurulur ve bekletilmeye başlanılır. Bu işlemde yaklaşık bir hafta, 10 gün sürer. Tabi bu süre zarfında sudan, havadan ve nemden korumak zorundayız.” 
 
Halfeti'nin kırsal mahallelerinde bu işleri kadınların hep birlikte yaptığını dile getiren Göktaş, “Köyde hiç kimse sadece kendi işini yapmıyor. Kimin ne işi varsa toplanıp gideriz ve o iş bitinceye kadar o eve yardım ederiz. Tabi işimizi yaparken tüm erkekleri evden def ediyoruz. Ondan sonra oturup, hem işimizi yapıyoruz, hem de kafamızı dağıtıyoruz. Bazen dertleşiyor, bazen de sorunlarımıza çözüm arıyoruz. Kadınlar bir araya geldiği zaman erkekleri evden kovmamızın sebebi budur. Burada her kadının bin bir çeşit sorunu var ve bu sayede bu sorunlarımıza çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.
 
VERİM DÜŞTÜ
 
Yaz mevsiminin bu yıl çok kurak geçmesi nedeniyle verim geçen yıllara oranla oldukça düştü. Bu yüzden üreticiler istediği verimi alamadı. Verimin düşük olmasından yakınan Sıdıka Altuntaş (21), “Nar, suyu seven bir meyve. Yeterince su yoksa verimi de düşük olur. Bölgede su sorunu fazlası ile yaşanıyor. Bir de bu sene fazlası ile kurak geçti. Bunun yanında dolu yağışını da eklersek verim yarı yarıya düştü” dedi.