Bu da Cizre’nin diğer yüzü!

img

ŞIRNAK – Cizre sokaklarının gündüz çekilen görüntüleri, kayyum atanan belediye tarafından servis edilen ve ana akım medya tarafından, “Değişen Cizre’nin yeni yüzü” başlığıyla servis edilen akşam görüntülerini yalanlıyor. Bir yıldır inşaat halinde olan sokaklardaki toz ve çöpten geçilmiyor. 

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül 2016 tarihinde kayyum atanan Şırnak’ın Cizre Belediyesi, yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte son günlerde sık sık kentin gece saatlerinde drone ile çekilen görüntülerini servis ediyor. Söz konusu görüntüler, ana akım medyanın tümü tarafından her seferinde,  “Değişen Cizre’nin yeni yüzü”, “Cizre kayyumla küllerinden doğdu” ve “Cizre yeni görünümüyle büyülüyor” başlığıyla manşetlere çekiliyor. 
 
BİR YILDIR BİTİRİLMEYEN TOZLU YOLLAR
 
Belediye kayyumu Faik Arıcan son olarak, projesi için yüzlerce ağacın kesilerek, yerlerine güvenlik kamerası yerleştirilen Dicle Nehri’nin servis edilen görüntüleri hakkında, “Dicle Nehri’nin her iki yakasına renkli aydınlatma ışıkları ile şehre ayrı bir renk kattık” iddiasında bulundu. Ancak, kentin gündüz çekilen görüntüleri, aydınlatma ışıkları ile servis edilen görüntülerin tam aksini gösteriyor. Sokağa çıkma yasağı sonrası çok sayıda kontrol noktası ve karakolla çevrilen kentin sokaklarının çoğu halen inşaat halinde. Bir yılı aşkın bir süredir inşaat halinde olan sokaklar, her yağmur yağdığında çamur deryasına dönerken, şuan tozdan geçilmiyor. 
 
KENTİN SOKAKLARI ÇÖP DERYASI!
 
Daha önce sokaklardaki döşeli parke taşları yerine dökülen asfaltın büyük bir bölümü ise, ya çökmüş, ya da çukurlarla dolmuş durumda. Özellikle kentin en büyük mahalleleri olan Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde ortaya çıkan tablodan kaynaklı yurttaşlar evlerinin kapı ve pencerelerini bile açamıyor. Yine söz konusu mahallelerde, belediye tarafından toplanmayan çöplerden geçilmiyor. Metruk binalar ve molozların bulunduğu alanlardaki çöp birikintilerinin uzun bir süredir toplanmamasından kaynaklı ise, kente kötü kokular yayılıyor. 
 
EN İŞLEK CADDELERİNİN ARKA SOKAKLARINDA DA BENZER TABLO
 
Sık sık kayyum atanan belediye tarafından döşenen su borularının patladığı kentin, en işlek caddelerinde de durum farksız değil. Kent merkezinde bulunan Sanat Sokağı ve kent meydanı da bunların başında geliyor. Her iki yerin hemen arka tarafından kalan tüm sokaklar su ve çamurdan geçilmiyor.