‘90’lı Yıllarda JİTEM Olgusu ve Adalet Arayışı’ paneli yapıldı

img

ANKARA – “Aşikar Sırlar: 90’lı Yıllarda JİTEM Olgusu ve Adalet Arayışı” panelinde konuşan  kaybedilen Abdulmecit Baskın’ın oğlu Eren Baskın, “Davada her ne karar çıkarsa çıksın. Vazgeçmemek lazım” derken, babası Yusuf Ekinci’yi kaybeden avukat Sertaç Ekinci ise, “Siyasal bir süreçle ancak yüzleşme olur” dedi.

Hafıza Merkezi tarafından “Aşikar Sırlar: 90’lı Yıllarda JİTEM Olgusu ve Adalet Arayışı” konulu panel Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü gazeteciler Gökçer Tahincioğlu ve Ayşegül Doğan’ın yaptığı panele avukatlar Sertaç Ekinci, Selim Okçuoğlu, Eren Baskın ve Yunus Muratkan konuşmacı olarak katıldı. Panele çok sayıda insan hakkı savunucuları yanı sıra dava dosyası avukatları da izleyici olarak katıldı.

Açılışı yapan gazeteci Gökçer Tahincioğlu, 1990’lı yıllarda JİTEM tarafından işlenen cinayetler ve dava süreçlerinde bir cezasızlık politikası yaşandığını ve toplumsal hafıza ve yüzleşme açısında bu davaların önemine dikkat çekti.

Panelde ilk olarak konuşan 3 Ekim 1993’de tarihinde Ankara Haymana yolunda ölü bedeni bulunan Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın oğlu Eren Baskın, babasının faili meçhul bir şekilde yaşamasını yitirmesi ardından Hakkari’ye geri döndüklerini anlatarak, çocukluğunun hep baskı, silah, kaçırılma meselelerini dinlemekle geçtiğini söyledi.

‘HER NE OLURSA OLSUN VAZGEÇMEMEK LAZIM’

İlk dava dosyası açıldığında bunun bir umut olduğunu söyleyen Baskın, “Taleplerimiz ilk başlarda kabul edildi. Ancak işin rengi yavaş yavaş değişti. Mehmet Ağar hiç duruşmaya gelemedi. Sadece bir ara celsede geldi ve elini sallayarak çıktı bizim tek bir soru sorma hakkımız olmadı. Bu durum mücadele etmeme asla gölge düşmedi. Başımıza gelen olayların çocukluktan bu yana yaşadıklarımızın peşindeyiz. Ciddi anlamda herkesin yaşadığı bir acı var. Hepimizin bir ölüsü var. Yan yana durup, omuz omuza bu mücadeleyi verdikçe bu mücadele büyür. Vazgeçmemek lazım. Her ne karar çıkarsa çıksın. Vazgeçmemek lazım” ifadelerinde bulundu.

‘BİZLER GİBİ ON BİNLERCE HİKAYE VAR’

25 Şubat 1994 yılında faili meçhul cinayetlere kurban giden Yusuf Ekinci’nin oğlu avukat Sertaç Ekinci de babasının Abdulmecit Baskın’dan yaklaşık 5 ay sonra öldürüldüğünü söyleyerek, faili meçhul dava dosyalarında hikayelerden ziyade siyasal nedenlerine odaklanmanın önemine dikkat çekti. Ekinci, kendileri gibi on binlerce hikaye olduğunu vurguladı. Ekinci, “Ortalama bir Kürt genci gibi büyümedim. Birebir bizzat yaşamadım. Uzaktan yaşadım. Ablam ve abim bunun siyasal boyutuyla uğraşmadılar. Belki akıl sağlığı açısından onlar için daha iyiydi. Avukatlık mesleğini seçmem benim için tesadüf olan bir durumdu” dedi.

  

‘CİNAYETLER SİYASAL EYLEMLİLİKLER ÇERÇEVESİNDE İŞLENDİ’

Ayhan Çarkın’ın itirafıyla birlikte babasının Gölbaşı Adliyesi’nde tozlu raflara kaldırılan dava dosyasının Ankara’ya nakledilmesini talep ettiklerini kaydeden Ekinci, “O tarihlerde dava ile birlikte bizim dava dosyası diğer faili meçhullerle birleşti. Bizim davada sanık olan Mehmet Ağar o dönemde bir ceza almıştı ve onun için Bodrum da oluşturulan özel cezaevinde bir yıl kaldıktan sonra denetimli serbestlik ile bırakıldı. 2014 yılında iddianameyi tanzim ettik. Son bir yıllık denetimli serbestlik de iddianame hazırlanırsa bir kişi hakkında yakalama kararı çıkarılması gerekir. Ancak dosya savcısı hemen AYM’ye başvurdu. Ağar lehine verilen karar sonrasında o konu da kapatıldı. Cezasızlık var. İşin dramatik yanı o kadar ağır ki. Siyasal cinayetler derken sadece öldürülenler değil. Cinayetlerin işlenişi bir siyasal eylemdir. Niye cinayet işlenir bir amaç için işlenir. Milli Güvenliği karşı tehdit olduğu iddia ederek, siyasal eylemlikler vardır. O yüzden siyasal bir süreçle ancak yüzleşme olur. O zaman niye devlet dava açıyor. Orada da devletin bir çıkarı var. Sembol cinayetler seçildi ve davalar açıldı. Açılan soruşturmaların siyasal süreçleri görmek gerekiyor” dedi.

HEM TANIĞI HEM MAĞDURU HEM AVUKATI

22 Ekim 1993 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde gerçekleşen katliam sırasında çocuk olan avukat Yunus Muratkan söz aldı. Lice yakıldığında 7 yaşında olduğunu kaydeden Muratkan, kendi o dönemin hem tanığı hem de mağduru olarak tanımladı. Lice de resmi devlet verilerine göre 17 insanın öldüğü 442 ev ve 342 iş yerinin yakıldığını anımsatan Muratkan, “Biz o dönemde çocuktuk. İnsanlar eşya gibi istiflenip, göç etmek zorunda kaldık” dedi.

‘DEVLET KENDİ PARAMİLİTER GÜÇLERİNİ YARGILAMAZ’

O dönemde gayri ahlaki ve hukuki bir politika uygulandığını aktaran Muratkan, şöyle devam etti: “Türkiye gibi devletlerin asla kendi paramiliter güçlerini yargılayacağını düşünmüyorum ki Cizre ve Sur için AYM, AİHM bir sürü başvurularımız oldu. Sonrasında AİHM’e yaptığımız başvurularda birkaç tane gizli belge elimize geçti. İHD, ÖHD, MHD’nin devletin askeri güçlerine karşı antipropaganda yapacakları ve bunun da askeri güçlerde olumsuzluk yaratacağına dair yazılar okuduk. 20 yıl önce yaşanılan kirli savaştaki katiller ve o katillere benzemek isteyenlere hukuksal bir güvence verilmek isteniyordu. Demokratik ve barışçıl çözüm olmadığı yerde bu tür davalar netice almaz.”

Muratkan, bu cinayetlerin devletin stratejik aklıyla işlendiğini vurgulayarak, “Bu cinayetler bireysel bir cinayet değildi. Ape Musa üzerinden Kürtlerin entellektüellerine ve seslerine bir kurşun atıldı. Ape Musa üzerinden verilen bir mesaj var. Bunları görmek gerekir” diye belirtti.

Muratkan, Lice dava dosyasında yargılanan sanıkların insanlığa karşı suç kapsamında yargılanması hatta orada yaşananların soykırım suçu yönünden de tartışılması gerektiğinin altını çizdi.

‘NE ACIDIR Kİ’

Muratkan son olarak geçen hafta Kızıltepe JİTEM Davası’nda beraat eden ve Lice Davası sanıklarından Eşref Hatipoğlu’na dair de şu anekdotu düştü: “Biz Hatipoğlu’nu sanık olduğu davada 6 duruşma boyunca getiremedik. Bırakın tutuklamayı. Ama Hatipoğlu trafikte bir Türk’ü ayağından yaraladığı için cezaevine girdi. Ne acıdır ki Kürdün yaşam değeri Bir Türk’ün ayağına sıkılan kurşun kadar değerli değil. Bu sözüm yanlış anlaşılmasın ancak dava dosyalarında sonuç ortada.”

Daha sonra söz alan JİTEM Ana Davası ve Musa Anter Cinayeti davası avukatlarından Selim Okçuoğlu ise,  Anter’in yarın katledilişinin 27’inci yıl dönümünde Anter’i anarak söze başladı. Anter cinayetinde uzun bir süre ilerleme olmadığını anlatan Okçuoğlu, “Ape Musa davasında 2007 yılında AİHM’in Türkiye’ye verdiği bir mahkumiyet vardı ancak bu eksik bir mahkumiyetti. Sadece devleti yaşam hakkı ihlalinden mahkum etti. Anter davasını  sürekli soruşturma savcılarına soruyorduk ve tozlu raflarda bekliyordu. 2012 yılında bir hareketlenme oldu. Bizim için dosyamız önemli. Silsile olarak çözmüş durumdayız” dedi.

‘O DÖNEM BUGÜN DE DEVAM EDİYOR’

Dava dosyası hakkında bilgilendirme yapan Okçuoğlu, “Bizim dosyamızda bir tetikçi ele geçirildi. 5 yıl tutuklu kaldı. Yasal zorunluluk nedeniyle tahliye oldu. Bizim dosyamız da çok sayıda veri var. Hala MİT’ten gelmeyen belgeler var. Yeşil o dönemin simge isimlerindendir. Hep öldü denildi ancak biz yaşadığına inanıyoruz” diye belirtti. Bu dava dosyalarının o dönemde yaşanan iç iktidar savaşıyla birlikte açıldığını ancak JİTEM dönemi koalisyonlarının bugün yeniden devrede olduğuna dikkat çeken Okçuoğlu, ekledi: “Ergenekon ve diğer yapılarla uzlaşıldı, cemaate operasyon oldu. Süleyman Soylu şahsında simgeleşiyor.”

Diğer başlıklar

20/10/2019
22:17 Savaş karşıtları türbinde buluştu
21:28 Türkiye Kobanê’nin Zormexar köyüne saldırdı
20:59 Gazeteci Özlem Oral İstanbul’dan çıkış yasağıyla serbest bırakıldı
20:46 Ciwan Haco’dan dünyaca ünlü sanatçılara Kuzey Suriye çağrısı
20:04 Suruç anması 51’nci ayında: 1 Kasım’da Ahmet Davutoğlu dinlensin
19:18 Savaşa ve kadın emeğinin sömürülmesine karşı ayağa kalk!
19:10 Mardin, Urfa ve Şırnak’ın sınır mahallelerinde eğitime ara verildi
19:06 Mardin'de zincirleme kaza: 1 ölü 7 yaralı
18:54 Kîno Gabriyel: Serêkaniyê’deki güçlerimizi geri çektik
18:44 Alman Meclis’i rapor hatırlattı: Türkiye devletlerarası hukuka aykırı hareket ediyor
18:08 'Gelecek kuşakların hak arama mücadelesinde yollarını açacak çalışmalar yapacağız'
17:34 Yüzlerce polisle çembere alınan milletvekilleri: Savaşa karşı direnmek yaşamaktır
16:51 Serêkaniyê sınırına tank sevkiyatı sürüyor
16:43 Trump’tan ‘ateşkes’ açıklaması: Petrolü korumaya aldık, askerlerimizi eve getiriyoruz
16:35 Kremlin Sözcüsü: Türkiye’nin operasyonu istikrar sürecine zarar verebilir
16:28 Petrol sızıntısı sahil kirliliğine neden oldu
16:22 Bozgeyik: Savaşa karşı barışı savunacağız
16:20 Çocuklar haklarını yazdıkları kitabı imzaladı
16:14 Asya Abdullah: Birlik olalım, işgali boşa çıkartalım
16:01 MSD ‘savaş suçlarını’ açıkladı
15:29 McGurk: Türkiye DAİŞ’e sınırı kapatmadı
15:26 'Bizler savaşa karşı barışı savunacağız'
15:12 Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Yaşlı’nın suç duyurusuna takipsizlik
14:59 Batman’da 'savaş karşıtı’ açıklama: AKP çöküşten kurtulamayacak
14:27 Zehra Doğan Rojava direnişini çizdi
14:17 Aldar Xelil: Bölgenin güvenliğini BM sağlamalı
14:04 Gözaltına alınan 2'si kadın 3 ESP’li: Tecavüzle tehdit edildik
13:45 İnsan Hakları Çalıştayı sona erdi: Ablukayı dağıtmalıyız!
12:58 Foza Yusîf: Uluslararası bağımsız bir heyet kimyasal silah kullanımını araştırmalı
11:43 Çavuşoğlu: Rusya’yla YPG'nin Kobane ve Minbic'ten çekilmesini görüşeceğiz
11:28 'Türkiye’nin operasyon nedeniyle başı çok ağrıyacak'
09:46 Lemkow: Kürtler ve Katalanlar üzerindeki baskılar çok benziyor
09:34 Avukat Kuzu: Eşbaşkanların tutuklanması kayyum politikasına kılıf uydurmadır
09:28 ‘Ölümlere yeter diyelim’
09:17 Kukla Festivali başladı: Korkmayın ve keşfedin
09:13 HDP binası ablukaya alındı: Giriş çıkışlar kapatıldı
09:10 Ahmet Türk: Demografiyi değiştirmek ateşkesi anlamsızlaştırır
09:09 'Görülmüştür' filmin yönetmeni: Türkiye bir cezaevine dönüştürüldü
09:07 Temelli: Türkiye artık SDG'yi muhatap almalı
09:02 Cizre'de festival yasağına 'zarar' talebi
09:00 Sendika temsilcileri: Ekonomik kriz savaşla örtbas ediliyor
09:00 20 EKİM 2019 GÜNDEMİ
19/10/2019
23:48 Fransa'da 59 vekilden ‘Türkiye'nin NATO üyeliğini askıya alın’ çağrısı
22:02 'Devlet Kürt sivil siyasetinin gelişmesinden korkuyor’
20:27 Cenevre’de ‘operasyona’ karşı yürüyüş
19:59 HDK'den ‘Aynı gemide değiliz, kriz var’ paneli
19:48 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: İnsani koridor açılsın
19:36 Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor
19:26 SKM ve SGDF üyesi kadınlar serbest bırakıldı
18:34 Sultangazi Kadın Dayanışması ‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı
18:07 ‘Türkiye'de en az 1 milyon Suriyeli kayıtsız çalışıyor’
17:56 Zeytinburnu’nda bir kadın intihar girişiminde bulundu
17:30 Mersin’de HDP’nin açıklamasına polis engeli
17:18 Kulp'ta kaza: 2 ölü 5 yaralı
17:06 Erdoğan’dan 'operasyonu sürdürme' mesajı
16:56 Heyva Sor a Kurd: Türkiye yaralılara mudahaleyi engelliyor
16:46 Yüzde 43 engelli Hasan Alkış’ın serbest bırakılması istendi
16:46 Öğrencilerden Rojava protestosu
16:40 ‘Kadın cinayetlerine karşı her gün durmadan mücadele edeceğiz'
15:41 Ankara’da HDP'lilere polis müdahalesi:Suriye'de savaş, Türkiye'de şiddet var
15:34 İzmir'de Cemil Kırbayır’ın akıbeti soruldu
15:22 Operasyona tepkiler sürüyor: Çözüm için diyalog
15:15 Gazeteci Özlem Oral gözaltına alındı
15:04 'AKP Kürt halkı yerine DAİŞ'le komşu olmak istiyor'
14:51 SP'den Adıyaman Belediyesi'ne tepki
14:50 F Oturumu'nda hasta tutuklu Gülistan Abdo'ya özgürlük talebi
14:41 Kayıp yakınları: Halkın iradesi gasp edildi
14:37 ‘Anayasa'nın eşitlik ilkesi Kürtlere uygulanmıyor’
14:24 Şam'da 'tansiyonu düşürme' görüşmesi
14:14 Hevrîn Xelef’in vücudunda işkence izleri
14:08 Mızraklı’nın itirazına ‘son dakikada’ ret
14:04 Van ve Mardin’de kayyuma uzatma
14:02 Meclis'teki 5 parti alternatif yargı paketi hazırladı
13:52 Serêkaniyê'de 'ateş' kesilmedi
13:35 '24 yıldır sözüm bitmedi'
13:20 Ankara'da 'barış' konuşuldu: Barış stratejilerini geliştirmek lazım
13:14 ‘Suriye, Suriye halklarına bırakılmalı'
12:57 AKP'den öğrenci indirimine ret
12:53 15 yaşındaki çocuk 3 ayda 3 kez gözaltına alındı
12:39 Nurcan Baysal’ın evine polis baskını
12:17 Gözaltında 'tecavüz' tehdidine kadınlardan tepki
11:42 'İnfaz Yasası değişmeli, ATK tek yetkili olmamalı'
11:36 Sınıra zırhlı araç sevkiyatı
10:25 Mızraklı: Minareyi çaldılar kılıfını hazırlamaya çalışıyorlar
10:08 Van’da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
10:07 Meslektaşı Merve Ünal’ı öldüren polise müebbet hapis istendi
09:19 Dr. Cengiz Güneş: Anlaşma bu haliyle Suriye'deki kaosu derinleştirir
09:16 HDP'li Bülbül: İşgal tamamen bitirilmeden sorun çözülmez
09:15 Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz
09:15 QSD Sözcüsü: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor
09:09 Bakanlık 'kayyumu' savunmak için hukuku tahrif etti
09:08 Hukukçular: Feyzioğlu'nun sözleri Nusaybin'de uygulandı
09:08 Sınır ilçelerinde ara verilen eğitimin telafisi zor
09:07 Taşdemir: AKP suç işleyen bir parti haline geldi
09:07 İki torununa istismarda bulunan erkeğe dava açıldı
09:06 CHP'li belediyelerin işten çıkardığı işçiler hakları için eylemde
09:05 'Cezaevinden tabut çıkmasın'
09:04 Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor
09:04 Şeyh Said'in torunu: En büyük ibadet saldırılara karşı başkaldırmaktır
09:02 Patnos Belediyesi eşbaşkanlarına soruşturma: Gözünüzün üzerinde kaş var!