Kurtulan: Kürtler İstanbul’da kayyım politikasının devreye girmesini kabul etmedi

img

ANKARA - Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Kürtler belediyelerinin nasıl gasp edildiğini unutmadı. HDP’li belediyelerde olduğu gibi İstanbul’da da bir kayyım politikasının devreye girmesini Kürtler kabul etmedi” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulan, değerlendirmesine İstanbul seçimlerine değinerek, başladı.
Herkesin tartıştığı İstanbul seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın 800 bin oy farkla neden kaybettiğini hala anlamadığını söyleyen Kurtulan, “Dünden beri gerek Cumhurbaşkanı gerek Cumhur İttifakı'nın diğer sözcüsü Bahçeli’nin açıklamalarından böyle anlaşılıyor. Erdoğan, ‘küsmek yok, kendimizi millete anlatamadık’ diyor. Burada da ciddi bir yanılgı içindeler. Yine sonucu maniple eden bir çaba olarak görüyoruz. Aslında tam da tersi olduğunu düşünüyoruz. Halk sizi çok iyi anladığı, İstanbullular sizi çok iyi anladığı için farkı 13 binden 800 bine çıkardılar. Yenilenen İstanbul seçimlerini irade gaspı olarak, hak gaspı olarak gördükleri için, tüm halkların, farklı kesimlerin haklarının gaspı olarak gördükleri için itirazlarını dile getirdiler. Bunu böyle anlamak lazım” dedi.
 
‘İYİ YAPARLAR’
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başkanlık sistemini masaya yatıracaklarını söylediğini anımsatan Kurtulan, “İyi yaparlar. Bunu masaya yatırırlarsa tek adam rejimine itiraz edenlerin ne kadar haklı olduklarını kendileri de görecekler. Bu sistem yürümüyor. Hak ihlallerinin yaşandığını, tüm özgürlüklerin rafa kaldırıldığını eğer ciddi bir inceleme yaparlarsa çok iyi görecekler” diye belirtti.
 
‘KÜRTLER KABUL ETMEDİ’
 
Seçime bir hafta kala Kürtlerin hatırlanmasını eleştiren Kurtulan, şöyle devam etti: “Kürtler hakaret olarak gördü ve reddetti. Bir hafta kala Binali Bey’in Diyarbakır’a gitmesi, Kürdistan demesi bir ‘çawan î baş î’ demesi, Kürtçe bir cümleyle Kürtlerin oyunu alacağını hesaplamasını Kürtler kendisine hakaret olarak gördü. Kürtler belediyelerinin nasıl gasp edildiğini unutmadı. YSK eliyle, KHK ile ihraç edilenlerin seçildiği belediyelerin gasp edilmesini Kürtler unutmadı. Kürdistan’da da olduğu gibi HDP’li belediyelerde olduğu gibi İstanbul’da da bir kayyım politikasının devreye girmesini Kürtler kabul etmedi. HDP’nin binlerce yöneticisinin, milletvekilinin cezaevinde olmasını, Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde olmasını, bazı arkadaşlarımızın sürgüne gitmek zorunda kalmasını, bir arkadaşımızın sürgün yolunda hayatını kaybetmesini Kürtler unutmadı.
 
KÜRTLER AFRİN’İ UNUTMADI
 
Afrin’in işgalini, Afrin halkının yerinden yurdundan edilmesini, mal mülklerine el konulmasını, bunun çetelere pay edilmesini ve çetelerle anlaşmaları Kürt halkı unutmadı. Üstelik Binali Yıldırım’ın Afrin için ‘biz orayı temizledik’ demesini, Kürtlerin yerinden yurdundan edilmesini, temizlik olarak görmesini Kürtler unutmadı.”
 
“Yine yazlık-kışlık, uçan saraylar, şatafatlı yaşam, yandaşı ve aileyi koruyan politikalar büyük bir tepkiye yol açmış, artan kriz AKP’ye dur demenin işaretlerini vermiştir” diyen Kurtulan, “Cumhur İttifakına ‘artık sen durmalısın’, önünü kapatmak durumundayız demiştir. İhraçlar yine çok can yaktı, insanların ekmeğinin elinden alınması, gazetecilerin akademisyenlerin yargılanması, tutuklanması, yurt dışına beyin göçünün olması, bunu teşvik eden politikalar olması, İstanbul seçiminin sonuçlarını etkileyen nedenler olarak görülebilir.  Bütünen ele aldığımızda İstanbul seçiminde demokrasi güçleri, demokrasiden yana tavrını koyan, AKP seçmeni de dahil herkesin tavrını etkiledi. AKP’nin seçmeninde kayma olduğunu, beyni ile gövdesi arasındaki ilişkide sarsılma olduğunu İstanbul seçimi açığa çıkardı” diye belirtti. 
 
İstanbul seçiminin hem demokrasi için hem hükümet için büyük önem arz ettiğini bildiklerini vurgulayan Kurtulan, bundan ders çıkarılması gerektiğini belirtti.
 
‘ÖCALAN BARIŞ DEMEKTİR’
 
Seçim öncesi İmralı’dan gelen mesaja dair de değerlendirme de bulunan Kurtulan, şunları söyledi: “Görülüyor ki Sayın Öcalan hala barış, insan hakları, adalet demekte, ülkenin toplumsal uzlaşmasına, barışa katkılarını sunmaya devam eden, burada da iyi niyet gösteren beyanlar sunmaktadır.  
 
Kürt sorununun demokratik çözümü ülkemizin önündeki en temel sorundur. Bu ertelenmemelidir. Talebimiz hazır. Erdoğan, ‘1 yıllık sistemi masaya yatıracağız’ derken bu tıkayan sistemi, üstenci tavrı masaya yatırmak durumunda olacaktır. Zayıflatılmış bir Meclis'i kabul etmediğimizi, tam tersi güçlendirilmiş bir Meclis sisteminin olması gerektiğini her zaman söyledik. Meclis'in yetkilerinin artırılması, rolünü oynaması gerekiyor. Demokrasi, adalet ve barışı bundan sonra ödev olarak önümüze koymalıyız. Toplumsal uzlaşı ve demokratik bir Anayasa ile ülkemizi geleceğe taşıyabiliriz, bunun potansiyeli de var. Hükümetin artık bu seslere kulak vermesi gerektiğini söylüyoruz.”
 
AKP DÖNEMİNDEKİ İŞKENCELER HATIRLATILDI 
 
İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Haftası içerisinde bulunduklarına dikkat çeken Kurtulan, ekledi: “Hükümet eğer bunu önemsiyorsa ve bunu savunuyorsa işkence iddialarını mutlaka gündemine almak, bunun takipçisi olmak durumundadır. Ama savcıların harekete geçmesini sağlaması gereken pek çok vakada örtbas eden bir tutum içindedir. AKP hükümetleri döneminde söylediğimiz şu, eskiden işkence olurdu, insanlar işkence gördüklerini kanıtlayamazdı. Ancak AKP döneminde ise insanlar işkence izleriyle, kanıtlarıyla dışarıya çıkıyor ancak hükümet tavırsız kalıyor.” 
 
‘GEZİYİ YARGILAYAMAZSINIZ’
 
Gezi yargılamasını da değinen Kurtulan’ın konuşmasının devamı şöyle: “Gezi davası görüldü. 13 milletvekilimizle takip ettik. Gezi’de 7 kişi yaşamını yitirdi, İHD raporuna göre 9 bin 564 kişi yaralandı ama sonuç itibariyle etkin bir yargılama yapılmadı. Bu konuda etkin bir yargılama yapılmazken, Gezi’ye katıldıkları iddiasıyla yıllar sonra insanlara dava açıldı. Çok değerli iş insanı Osman Kavala’nın da yargılandığı dava 20 aydan sonra ilk defa görüldü. Gezi tüm bu sisteme itirazı olanların, itirazını alıp da gittikleri, bu sisteme karşı eleştirilerini tepkilerini dile getirdikleri, başta doğanın yaşam hakkı olmak üzere AKP’nin insanlar üzerindeki baskılarını eleştiren tutumlarıyla gelişen bir direnişti.  Gezi'yi ülkemizin demokrasisinde önemli bir katkı olarak görüyoruz. Gezi yargılanmamalı, Gezi’yi yargılayamazsınız. Gezi davası Osman Kavala’nın tutukluğunun devamı kararıyla sonuçlandı. Temmuz ortasına ertelendi. Bu davanın düşmesi gerekiyor. 
 
ANADİLDE EĞİTİM GÜNDEME ALINMALI
 
Dünden beri, Meclis gündeminde eğitim alanındaki düzenlemeleri öngören bir kanun teklifi var. Eğitimle ilgili daha önce de kanun teklifleri ve torba yasalara yönelik düşüncelerimizi paylaştık. Eğitim AKP hükümetleri döneminde en çok yaz boz tahtasına dönüşen alan. En çok bakan değişikliği yapılan alan. Her gelen bakan bir diğer bakanın yaptığını değiştiren yaklaşımlar içinde. İktidar ısrarla hiçbir bilimsel ve pedagojik karşılığı olmayan sistemler getiriyor. Bu tasarı vesilesiyle de şunu söylemek isteriz. Ataması yapılmayan öğretmenlerin durumunun ele alınması, kız çocuklarının eğitiminin öncelenmesi, hızlandırılması, 3600 ek gösterge sözünün tutulması gerekiyor. Ve tabi anadilinde eğitim vermemenin insan hakkı ihlali olduğunu söylüyoruz. Anadilinde eğitimi artık Türkiye’nin gündemine alınması gerekiyor.”
 
 
 

Diğer başlıklar

15/11/2019
23:59 Pompeo’dan AB’ye ‘DAİŞ'lileri yargılayın’ çağrısı
23:41 Esenler Otogar’da silahlı saldırı: 3 yaralı
23:34 Çöken cami inşaatı altında kalan mühendise hala ulaşılamadı
22:05 QSD Komutanı Ebdi: Trump’ın çabaları DAİŞ’e karşı mücadeleyi olumlu etkiliyor
21:42 ‘Kaza değil cinayet’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:34 HDP’li gençlerden 10’u tutuklandı
21:04 ‘Faili meçhul’ gazeteci cinayetleri konuşuldu
20:39 ‘5. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ başladı
20:16 Dargeçit’te 10 gözaltı
19:43 Savcılık doktor kararına rağmen gözaltı için uçakla sevk etme talimatı verdi
19:07 Mardin'de etkinlikler 30 gün daha yasaklandı
19:04 Dersim’de kurtlar 30 koyun ve kuzuyu telef etti
19:02 Bakırköy’de ölen ailenin intihar mesajına ulaşıldı
18:51 HDP'li Çağlar Demirel'e 18 yıl hapis istemi
18:38 SKM:Seçilmiş belediye eşbaşkanları derhal serbest bırakılsın
18:29 Nusaybin Davası'nda 'Kuvva-i Milliye' vurgusu
18:12 Seyit Rıza ve arkadaşları 82’nci yılında anıldı
18:07 HDP'li Sürücü: Gözaltılar kayyum atamasına hazırlık
18:00 Neslican Tay anısına heykel yapıldı
17:44 Atılım Gazetesi’nin 25’inci yıl etkinliğine Ankara Valiliği’nden yasak
17:20 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu serbest bırakıldı
17:02 Hatimoğulları: Mor çizgimizden ödün vermeyeceğiz
17:01 Kop Dağı Tüneli inşaat iççileri 3 gündür grevde
16:58 Şırnak'ta tüm eylem ve etkinlikler 15 gün yasaklandı
16:29 5 Haziran Davası sanığı Burhan Gök'ün tutuklanması talebine yine ret
16:21 Karlıova Belediyesi’ne ait kepçe ile define aradılar
16:13 TJA'dan kadın tutuklulara dayanışma kartı
16:12 “Şark Islahat Planı kayyumlarla sürüyor’
16:08 İstanbul Baro Başkanı: Yargı paketleri umut vaat etmiyor
16:08 Mersin'de HDP'liler kongre öncesi bildiri dağıttı
16:03 Suruç Belediyesi'nde polis araması sona erdi
16:01 Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto ettiler
15:55 Adliye'deki HDP’li gençlerin kıyafetleri yırtık, elleri sargılı
15:53 Eşinin ziyaretine giden kadın avukata cezaevinde taciz, hakaret ve tehdit
15:47 Muhabirimiz Akın serbest bırakıldı
15:47 İzmir Barosu: Genel kurul çağrılarımız görevdir
15:36 Silopi Belediyesi’nden ağaç dikme kampanyası
15:34 TTB: Bebek ve çocuk ölüm bilgileri açıklansın
15:33 Diyarbakır Barosu’ndan iktidara ‘vesayetten vazgeçin’ çağrısı
15:24 Ceylan: Kayyumları tanımıyoruz
15:22 Gazeteci Demir ve Aydın'a tutuklama talebi
15:12 KESK üyeleri: İnsanca bir yaşam istiyoruz
14:59 Yok olan ailenin yüklü miktarda borcu çıktı
14:45 Taksim’de Suriyeli inşaat işçisi yaralandı
14:26 Kubilay: 20 Kasım’da yeni yol haritamızı belirleyeceğiz
14:09 Açlık Grevi İzleme Heyeti'nden Grup Yorum üyeleri için duyarlılık çağrısı
13:49 Muhabirimiz Ömer Akın gözaltına alındı
13:49 Önlü: Dersim Katliamı tüm yönleriyle araştırılsın
13:39 Paylan’dan MEB'e eleştiri: Eğitim sisteminde farklı kimliklere yer yok
13:28 Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz tahliye edildi
13:27 Şırnak ve ilçelerinde tutuklu kadınlara 25 Kasım kartı gönderildi
13:23 HDP’li gençlerden 21'i hakkında tutuklama talebi
13:22 Şerzan Kurt Öykü Ödülü Yarışmasının sonuçları açıklandı
12:53 HDP Eş Genel Başkanları: Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz
12:43 HDP’li Vekil Tosun’un oğlu gözaltına alındı
12:32 Muhabirimiz Kanbal hakkında 2 ayrı soruşturma
12:30 Alevi örgütleri İstanbul'da bir araya gelecek
12:20 Ablukaya alınan Suruç Belediyesi önünde oturma eylemi başladı
12:10 İlhami Sidar Van'daki okurlarıyla bir araya gelecek
11:40 Gözaltına alınan eşbaşkanlar avukatlarıyla görüştürülmedi
11:22 HDP’li gençler adliyeye sevk edildi
11:16 Başhekim’den paylaşım: Efsane geri döndü, ayağınızı denk alın
11:13 Özalp Belediyesi Kadın Kültür Evi açıyor
11:13 HDP'nin 25 Kasım broşürleri hakkında toplatma
11:04 Antep'te HDP'liler kahvaltıda buluştu
11:02 TÜİK işsizlik rakamları açıkladı: 980 bin yeni işsiz
10:51 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
10:51 Kaçırılmaya çalışılan Dündar: Olayın aydınlatılmasını istiyorum
10:49 Diyanet 2018'de 2 milyon 354 bin TL faiz geliri elde etti
10:30 Graham’dan Erdoğan'a: Senin askerlerinin Kürtlere yaptıklarını göstermemi ister misin?
10:29 Suruç Belediyesi'ne kayyum gelmeden dev bayrak asıldı
10:15 AKP'li belediye başkanından Trabzonlu kadına: Sizi biz Müslüman yaptık
10:11 Bakırköy’de 1'i çocuk 3 kişinin cansız bedeninin bulunduğu evde siyanür tespit edildi
09:57 Engellemelere rağmen 25 Kasım'da alanlarda olacaklar
09:31 'Diyarbakır Peşrevi Eşliğinde Beraber ve Solo Sergisi' devam ediyor
09:21 Ankara'da 300 işportacı 'teröre para aktarılıyor' iddiasıyla işsiz bırakıldı
09:12 Ekonomist Şahinöz: Dış borçlanma olanakları azaldı içeride kaynak yok
09:10 Eylemin mimarları ne istiyorsa onu yapıyorlar
09:09 Roussopoulos: Rojava'daki toplumsal devrim yok edilmek isteniyor
09:09 İdil'de kayyumların 3 yılı: Çalışır tek araç emniyete, kasa Mal Müdürlüğü'ne bağlandı
09:08 Meslek hastalıklarına bağlı ölümlerin üstü örtülüyor
09:07 Güney: KHK’lerin siyasi olduğu bizi doğruladı
09:06 HDP’li Dağ: Gençler siyasetten uzaklaştırılmak isteniyor
09:05 Kadınlardan ortak talep: Yaşamak istiyoruz
09:04 ‘Kürtlerin birliği için somut adımlar atılmalı’
09:03 Sınırların ayırdığı köylüler: Tek çare ulusal birlik
09:02 HDP önündeki eylem iftiraya dönüştü:
Savcı husumeti ‘örgüte’ bağlayıp 25 yıl hapis istedi
09:00 15 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:45 Gözaltına alınan belediye eşbaşkanı sayısı 4'e yükseldi
14/11/2019
23:50 Rabia Naz'ın babası ve gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest
23:40 Graham: S-400 konusunda çözüm bulamazsak yaptırım tasarısını Senato’ya getireceğiz
23:16 Özerk Yönetim: Diyalog ve çözüm konusundaki tutumumuz nettir
22:02 Tekirdağ’da kaza: 2 ölü, 3 yaralı
21:56 Gazeteci Aydın'a da telefon görüşmeleri soruldu
21:53 ‘Rabia Naz’ın babası ve gazetecilerin gözaltına alınması adalete güveni sarstı’
21:10 Akciğer kanseri hasta tutuklu Tulay tahliye edildi
20:49 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
20:21 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı
20:03 Rabia Naz’ın babasına ve gazetecilere tutuklama talebi
19:56 Endonezya’da 7.4 büyüklüğünde deprem