10 Ekim davasında İstihbarat Daire Başkanlığı'nın bilgileri paylaşması talebi kabul edildi

img
ANKARA - 10 Ekim Ankara Katliamı davasında avukatların İstihbarat Daire Başkanlığı'nın bilgileri paylaşması talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.
 
10 Ekim Ankara Katliamı'nın firari sanıklarının yargılandığı davanın ikinci duruşmasına verilen aranın ardından devam edildi. Ailelerin tepkisi nedeniyle ara verilen mahkeme, öğleden sonra avukatların savunmalarıyla sürdü. 
 
‘DURMAZ ANTEP'TE DÜĞÜNLERE KATILMIŞ'
 
Savunma yapan avukat Eylem Sarıoğlu Aslandoğan, firari sanıklardan Yunus Durmaz'ın pasaport alarak İran'da medrese eğitimi aldığını belirtti. Aslandoğan, "Yunus Durmaz için 2010 tarihinde emniyet tekrar yakalanmasını talep ediyor. Daha sonra Yunus Durmaz'ın yakalanması halinde emniyetin kendilerine 'Yakaladık' yazısı göndermesini talep ediyor. İstanbul’un 3 yıl boyunca aradığı ve 'bir gelişme yoktur' dediği Yunus Durmaz, Antep'te düğünlere ve namazlara katılıyor. Yakalanma kararına rağmen yıllarca rahat rahat gezen Yunus Durmaz’ın bir tane görüntüsüne rastlamıyoruz. Bunun bir tesadüf olmadığını biliyoruz. 3 yıl boyunca rahat davranan birine ilişkin bu kadar kayıt varken, bu katliamın sanıkları firari sanıklar mıdır? Bir yıl içerisinde iki defa Pakistan'a teslim edilen sanığın serbest bırakılarak, bu katliamı örgütlemesinde kamu görevlileri sorumluları değil midir? Her iki durumda sorumluların sadece bu sanıkların olmadığını göstermektedir. Yunus Durmaz, Antep'te fiziki ve teknik takipte olmasına rağmen hangi işlemlerin yapıldığını Emniyet Müdürlüğü’nden acil talep ediyoruz. Bu sorulara verilecek cevap, adaletin sağlanması içindir. Eğer bu sorulara cevap vermezsek adalet sağlanmamış olacaktır" dedi.
 
'İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞI NE SAKLIYOR?'
 
Daha sonra  söz alan Avukat Gülşah Kaya ise, 2 senedir taleplerinin karşılanmadığını belirterek, firari sanıkların kullandıkları materyallere ilişkin şunları kaydetti: "İncelenen 48 materyalden bazılarının şarjı  ve pin kodu olmadığı gerekçesiyle incelenmemiştir. Uzmanlık istemeyen bu tür basit eksikliklerin giderilmesi ve cihazların yeniden incelenmesini talep ediyoruz. Bilirkişi raporunda da hatalar var. Hangi materyallerin kime ait olduğu bilinmiyordu. Adres ve şahıs bazlı eleştirmenler yoktu. Dosyamızda olmayan materyaller var. İstihbarat Daire Başkanlığı başka inceleme yapmış. İstihbarat Daire Başkanlığı'nın dijital materyalleri bize de göndermesini istedik. Bize gelen cevap, ‘inceledik ve gereken yerlere geri verdik’ yönünde oldu. İstihbarat Dairesi Başkanlığı bizden ne saklıyor? Bunlara cevap verilmesi gerekiyor. Tutanaklarda, çelişkilere ilişkin size dilekçe vermiştik. Oradaki taleplerimizi yeniliyoruz.” 
 
'FİRARİ SANIKLAR EYLEM HAZIRLIĞINDA OLABİLİR'
 
Avukat Erkan Ünüvar, da firari sanıkların hala eylem hazırlığında olabileceğine dikkat çekerek, "Biz daha farklı bir çalışma yöntemi uygulayabiliriz. Özellikle firari sanıklar iletişim kurdukları telefon hatları hakkında herhangi bir bilgi edinemiyoruz. Talebimiz soruşturma aşamasından beri kullandıkları telefona dair bir bilgi olmayan firari sanıkların tespiti için İstihbarat Daire Başkanlığı, Terörle Mücadele Şubesi (TEM) Jandarma birimlerine, Mili İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) bu konuda yazı yazılmasına ve  ellerinde bulunan bilgi ve verilerin paylaşılmasını istiyoruz. Firari sanıkların hala telefon kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Emniyete sormak zorundayız. Emniyet 'bu delil olamaz' söylemlerinde bulunuyor. Dilekçemizde sunduğunuz bütün hatların kimlerin kullandığına dair bilgilerini istiyoruz, hangi hatları kullandıklarını dair bilgi istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
TANIKLARIN YENİDEN DİNLENİLMESİ İSTENDİ
 
Avukat Gamze Gökkoğlu ise, Demet Taşer ve Hülya Balı'nın yeniden dinlenilmesini, adli kontrol şartı ile bırakılan Ayşenur İnci'nin de mahkemeye zorla getirilmesini talep etti. Ardından söz alan avukat Kemal Gündüz de, mahkeme heyetine 3 tane dilekçe verdiğini, kovuşturmanın genişletilmesi açısından da taleplerini yeniden açıklayacaklarını dile getirdi.
Avukatların talepleri şöyle:
 
"* Songül Büyükçelebi açısında zorla getirilmesini istiyoruz. Şengül Büyükçelebi’nin Türkiye dönüş hakkında soruşturma açıldığını söyleniyor. Buna ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığına belge gönderilmesini,
 
* Dinlenilmeyen tanık Hülya Balı'nın yeniden dinlenilmesini,
 
* Firari Ahmet Güneş'in Antep' te arandığını söylendi. Ahmet Güneş ile ilgili 2015 tarihinden beri yakalanma kararının olup olmadığını, Antep Emniyeti'ne sorulmasını talep ederek, Ahmet Güneş hakkında Antep 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bulunan dosyasının tamamını bize gönderilmesini,
 
* Yabancı uyruklu olan firari sanık, Valent isimli kişinin sınır dışı edilip edilmediğini Göç Dairesi'ne sorulmasını,
 
* İçişleri Bakanlığı tarafından kırmızı listede olan sanıkların neden ödül listesinde olduğuna dair bilgi istiyoruz. Verilmediği takdirde gereken şikayetlerde bulunulmasını talep ediyoruz.
 
TALEPLER KABUL EDİLDİ 
 
Savunmaların ardından savcı verdiği mütalaada avukatların taleplerini yineleyerek gerekenlerin yapılmasını yönünde talepte bulundu. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tanık Hülya Balı'nın tekrar dinlenilmesi yönündeki talebin bir sonraki celsede değerlendirilmesine karar verdi. 
 
Mahkeme heyeti ayrıca avukatların İstihbarat Daire Başkanlığı, Terörle Mücadele Şubesi (TEM) Jandarma birimlerine ve Mili İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bu konuda yazı yazılmasına ve ellerinde bulunan bilgi ve verilerin paylaşılması talebini kabul etti.
 
 Bir sonraki duruşma 21 Kasım’a ertelendi. 
 
ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 
 
Duruşma sonrası aileler, adliye önünde bir açıklama yaptı. 10 Ekim Der Genel Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanan en büyük sivil katliamın davasını takip ettiklerini söyleyerek, "Bu duruşmalar hayati önem taşıyor. Boş sanık sandalyelerinin olduğu bir duruşmayı takip etmek bir o kadar zordu. Bu duruşmada yine bir şeyi teşhir etmiş olduk. Sanıkların, sadece bu suçu işlemeyenlerin olmadığını gördük. Bugün bizler vicdanı rahat bir şekilde evimize döneceğiz. 10 Ekim'i unutmadık unutturmadık çünkü. Mücadele etmeden adalet gelmiyor. 7 ay sonra yine burada olacağız" ifadelerini kullandı.
 
Avukat Eylem Sarıoğlu Aslandoğan da, taleplerinin büyük oranda kabul edildiğini aktararak, "Açık bir şekilde gördük ki bu davada yargılanması gerekenler sadece sanıklar değildir. İstanbul ve Adıyaman'dan gelen dosyalarda gördük ki bu katliamların örgütlenmesine izin verilmiş. Biz ısrarla dosyaya belgelerin gelmelerini istememize rağmen herhangi bir işlem yapılmamış. Bizler mücadeleye devam edeceğiz. Davayı sahiplenmemiz bugün bu mahkemeye talepleri kabul ettirdi" şeklinde konuştu. 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

25/08/2019
22:12 Van'da oturma eylemi gözaltılar bırakılıncaya kadar devam edecek
22:00 Kayyumlara karşı ses çıkardılar
21:06 Van'da 8 meclis üyesi görevden alındı
21:01 Uçak ve helikopter çarpıştı: 7 ölü
20:53 İmamoğlu: 25 yılı bana yüklemeleri şaşırtıcı
20:37 İdlib'ten sorumlu tümen komutanı istifa etti
20:28 Polis kalkanına vurarak gürültü eylemi yaptılar
18:54 CHP'den Mızraklı'ya ziyaret: Demokrasiye sahip çıkmak için geldik
18:40 Muhtarlar whatsap'tan duyurdu: Cudi’deki Kelhê bombalanacak
18:35 'Dağa kaçırıldı' denilen gencin annesiyle konuşan HDP'lilere gözaltı
18:19 Erdoğan'dan İstanbul tehdidi: Örgüt destekçilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız
17:46 'Eşbaşkanlık mor çizgimizdir'
17:06 'Ne yaparlarsa yapsınlar halkımızın iradesine sahip çıkacağız'
17:04 Ahmet Türk'ü ziyaret eden CHP heyeti: Sandık gaspına direnmek herkesin boynunun borcudur
17:02 ‘Haber yapmasınlar’ diye 6 gündür gözaltındalar
15:43 Üç ilden eşzamanlı çağrı yapılacak: Davutoğlu açıkla, biz neden öldük?
15:40 ‘Demokrasi İttifakı’ ziyaretleri başlıyor
15:31 Van’da vekillere biber gazı sıktılar, darp ettiler
15:15 Oğluna 28 yıl sonra kavuşan Semiha Tuğan hayatını kaybetti
14:45 ‘İsyanımızı büyüteceğiz’
14:19 İstanbul’dan kayyum tepkisi: 23 Haziran’daki gibi birlikte mücadele edelim
14:15 Halkevleri Eş Genel Başkanı Diyarbakır'dan seslendi: Umudumuzu yok edemezsiniz
13:42 Mardin'de müdahale: Vekiller önce çembere alındı sonra iteklendi
13:33 İBB’den Esenler Otogarı yönetimine ihtarname
13:32 CHP araştırılmasını istedi: 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemidir
12:29 Diyarbakır’da 7’nci gün: Direne direne kazanacağız
11:40 ‘Kürde ve diline düşmanlık yapmayı bırakın’
11:32 Beşiktaş’ta gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
11:11 HDP Gençlik Meclisi üyeleri: Dün olduğu gibi bugün de yeneceğiz
10:19 Yoleri: Cezasızlık politikası hak ihlallerini arttırıyor
09:42 Mızraklı'dan Erdoğan'a ‘Kandil’ yanıtı: Bir kuruş yanlış işlem yapmadık, iftira atmayınız
09:11 'İktidardakiler konuştukça kadın cinayetleri artıyor, artık sussunlar'
09:09 'Topraklarımızı torunlarımıza miras bırakmak için mücadele edeceğiz'
09:07 Özgökçe: AKP-MHP'yi gönderme vakti geldi
09:05 Bir üniversitelinin öyküsü
09:02 Hasta tutuklu ailesini tanıyamıyor!
09:00 25 AĞUSTOS 2019 GÜNDEMİ
24/08/2019
23:53 Forumlarda kayyumlar ve demokratik anayasa tartışıldı
23:25 Diyarbakır'da '1’inci Folklor Günü' etkinliği
23:13 Kayyumları savunup eski AKP'lileri hedef aldı
22:51 İstanbul’da binlerce kadın 'Artık ölmek istemiyoruz' diyerek yürüdü
22:23 Hakkari’de ‘özel güvenlik bölgesi’ ilanı
22:08 İrade gaspına karşı ses çıkarma eylemleri devam etti
21:34 ‘Şehirler, isimler, gerekçeler değişse de, gerçekliğimiz değişmiyor'
21:02 Malatya’da 39 Afgan kaçak göçmen yakalandı
20:46 Türkiye ve ABD'den 'güvenli bölge'de ilk ortak helikopter uçuşu
20:22 Tartıştığı eşi ve kızını öldürdü
20:07 Mezopotamya Yazarlar Derneği: Kayyuma karşı ses çıkarın
19:47 HDP MYK üyesi gözaltına alındı
19:33 Çalışanları işten atan kayyuma tepki