‘Set çalışanlarının can güvenliği yok sayılmaktadır’

img

İSTANBUL- BİROY, SİNEMA TV SENDİKASI, ÇASOD, SİNE-SEN, İSİG Meclisi, KAD VE Oyuncular Sendikası, geçtiğimiz günlerde iş kazasında yaşamını yitiren meslektaşları Hasan Karatay içim bir araya gelerek, “Set çalışanların can güvenliği yok sayılmaktadır” diye belirtti. 

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programı Çalışanları Sendikası (SİNEMA TV SENDİKASI), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Kamera Asistanları Derneği (KAD) ve Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (OYUNCULAR SENDİKASI), geçtiğimiz günlerde OG Medya'nın yapımcılığını üstlendiği “Atiye (The Gift)” isimli Netflix internet dizisinin setinde boya yaptığı sırada merdivenlerden düşerek yaşamını yitiren meslektaşları Hasan Karatay için Şişli’de bulunan SİNEMA TV SENDİKASI’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantı salonuna “Önde kamera arkada dayanışma”, “Şimdi başrol dayanışmanın” ve “Artık başrol dayanışmanın” afişleri asıldı. 
 
‘İLK MÜDAHALE EKİP ARKADAŞLARI YAPMIŞTIR’
 
SİNEMA TV SENDİKASI yönetim kurulu üyesi Tuba Ataç, basın metnini okudu. Meslektaşlarının 5 Nisan’da ağır yaralandığını ve 9 Nisan’da yaşama veda ettiği bilgisini veren Ataç, “Acı olay Dolapdere'de bulunan bir sanat galerisinde, ertesi gün başlayacak olan setin hazırlık aşamasında gerçekleşmiştir. Hasan Karatay, 5 Nisan günü saat 18.00 civarında sanat ekibi tarafından duvarları boyamak üzere sete çağırılmış, yapımcı şirket tarafından SGK girişi yapılmadan çalıştırılmıştır. Kaza anında, sette iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli olmadığı için ilk müdahale ekip arkadaşları tarafından yapılmış, daha sonra 112 acil servis aranmıştır” dedi.
 
Karatay’ın Şişli Etfal Hastanesi'ne götürüldüğünü ve iki kez beyin tomografisi çekildiğini aktaran Ataç, “Daha sonra heyet kararıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne nakil edilip beyin cerrahisi bölümü tarafından acil ameliyata alınmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Ön Adli Rapor Formunda olay özeti ‘inşaatta yüksekten düşme ifadesiyle 112 tarafından getirilen hasta’ olarak kayıt edilmiş ve ‘iş kazası’ olduğu belirtilmiştir. Uzun süren yaşam mücadelesi sonucu, 9 Nisan'da önce beyin ölümü gerçekleşmiş, aynı gün 17.00 civarında ise hayatını kaybetmiştir” diye belirtti. 
 
‘DETAYLI AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’
 
OG Medya yetkililerine ilettikleri toplantı talebini yineleyen Ataç, şöyle devam etti: “Söz konusu projenin yapımcılığını üstlenen OG Medya ve Netflix Türkiye'den, yaşanan acı olaya ilişkin kamuoyuna derhal detaylı bir açıklama yapmasını talep ediyoruz. Ayrıca sette, kazadan sonra dahi ‘tam zamanlı’ iş güvenliği uzmanı istihdam edilmediğine dair iddialara da OG Medya acilen cevap vermelidir.” Üst işveren Netflix Türkiye'nin İKSV ile İstanbul Film Festivali kapsamında ortaklaşa gerçekleştirdiği "Hakan: Muhafız” gala ve parti organizasyonlarını herhangi bir açıklama yapmaksızın gerçekleştirmiş olmalarını ve setin hemen ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi devam etmesini, duyarsızlık ve ölen kişinin yakınlarına saygısızlık olarak gördüklerini ve kınadıklarını sözlerine ekleyen Ataç, “İçinde dizide görev alan bazı oyuncu arkadaşlarımızın da bulunduğu kişilerin, kamuoyuna yansıyan bu acı olayın 'kader' veya 'kendi hatası' şeklinde yansıtması bizleri derinden üzmüştür. Bu açıklamalar yapımcının kazadaki sorumluluğunu, iş arkadaşımızın güvencesiz ve sigortasız çalıştırıldığı gerçeğini gizleyemez” diye konuştu. 
 
‘OLUMSUZ ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ’
 
Setlerin, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyerleri Tehlike Sınıfları Tebliği'ne göre, "tehlikeli” iş yerleri olduğuna dikkat çeken Ataç, şunları söyledi: “Ciddi tehlikeler ve riskler barındıran, binlerce ‘iş kazası’ yaşanan setlerde, yapım şirketlerinin büyük sorumluluğu vardır. Gerek yasal mevzuata aykırı ve insanlık dışı çalışma saatleri, gerekse alınmayan güvenlik önlemleri sebebiyle tüm set çalışanların can güvenliği yok sayılmaktadır. Bu vahim olayın gerçekleşmesiyle bir kez daha anlıyoruz ki sektörde çok ciddi denetim ve yaptırım eksiği vardır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, setlerde ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ önlemlerini almayan yapım şirketlerine ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır.
 
Set öncesi ve sırasında çalışma ortamında bulunan işçilerin yani bizlerin, yapımcı tarafından sigortalandığımız, işçi sağlığı ve güvenliği koşulların sağlandığı bir çalışma ortamı istiyoruz! Sektörün bu olumsuz çalışma şartları derhal değişmelidir.”
 
ÖRGÜTLEMENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ
 
Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, “Böylesi bir dönemde iş cinayetleriyle basının karşısına çıkmaya utanıyoruz. Sinema emekçilerim kamera arkası ve önü ile kötü koşullarıyla yıllarca mücadele ediyoruz” diyerek örgütlenmenin önemine dikkat çekti.  
 
BİROY Başkan Yardımcısı Aslı Şahin de, “Varsın üç kuruş az kazanalım ve insan hayatını değerli kılalım. Üç kuruş kazanalım diye insanların hayatlarını harcamayalım” dedi.  
 
İSİG Meclisi adına konuşan Murat Çakır da, siyasi iktidarın sorumluluğuna değinerek, “2019 yılındayız sinema sektörü ve sigortasız çalışan bir arkadaşımız var. Seçimler için bu 15 gündür yapılan çaba bu konuda verilmiş olsaydı bugün daha farklı olacağını söylüyoruz” diye konuştu. 
 
Açıklamayı düzenleyen sendika temsilcileri kısa konuşmalar yaptıktan sonra toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi. 

Diğer başlıklar

26/06/2019
22:38 Erdoğan: ABD ile stratejik ortaklığımız var
21:58 'İşkence iddiaları bağımsız heyetler tarafından soruşturulmalı'
20:35 Kadınlardan cinsel istismara tepki: Susmayacağız
20:12 Dicle Nehri’nde boğulan gencin ailesi kum ocaklarına karşı suç duyurusunda bulunacak
19:49 İmamoğlu: Hiçbir kişi ya da kuvvet demokrasiyi tehdit edemez
19:39 AYM tutuklu gazeteciler için ret gerekçelerini açıkladı
19:26 Dersim’deki yaşamını yitirenlerin cenazeleri teslim edildi
18:56 Hukuk örgütlerinden avukatların tutuklanmasına tepki
17:40 HDP’li Temel: Yerelden merkeze bir örgütlenmeye ihtiyaç var
17:32 Kurtulan: Kürtler İstanbul’da kayyım politikasının devreye girmesini kabul etmedi
17:22 Eroğlu için baraj kapakları kapanıp açılacak
16:53 Fırat Nehri’nde bir kişi boğuldu
16:44 Öztrak: 23 Haziran bir dönüm noktasıdır
16:38 Mersin Valiliği 5’inci Onur Haftası etkinliklerini yasakladı
16:25 Türk- İş: Açlık sınırı 2 bin 67 TL
16:18 BM Raportörü Callamard: BM ve devletler sessiz kalırsa adalet ve hukuk kalmaz
15:57 Azadiya Welat çalışanı Yılmaz tahliye edildi
15:33 Türkiye’den BM’ye ‘reform yaptık’ iddiası
14:30 'İşkencesiz bir dünya mümkündür'
14:03 Kaftancıoğlu Cuma günü hakim karşısına çıkacak
14:02 HDP: Mültecilere dair köklü çözümler geliştirilmeli
13:55 SES: TİS taleplerimiz kabul edilsin
13:43 ‘Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında herkesin sorumluluğu var’
13:09 Dicle Nehri'nde kaybolan gencin cenazesi bulundu
13:05 HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edildi
12:34 Öğretmen Ayşe Çelik beraat etti
12:34 Özalp’te kötü kokuya neden olan çöplüğün ıslahına başlandı
12:30 Bahçeli’den İBB yorumu: İstanbul ehline emanet edilmedi
12:05 Şule Çet davasında yeni gelişme
11:11 Gazeteci Canözer’e 15 yıla kadar hapis istemi
11:03 İstanbul'da bir kadın işkence edilerek öldürüldü
10:59 HDP işsizlik ve zamları Albayrak’a sordu
10:55 Yeni Askerlik Kanunu Resmi Gazete’de yayımlandı
10:38 Alınbay’ın cenazesi toprağa verildi
10:11 BM Raportörü Kaye: Türkiye çaba göstermiyor
09:39 Mültecileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 11 kişi yaşamını yitirdi
09:20 23 yıldır cezaevinde olan hasta tutuklu Özkan’ın baskılarla geçen yaşam hikayesi
09:11 Çepni: Siyaseten hangi hattan yürüyeceğimize yanıt üreteceğiz
09:11 Panzer Davası’nda savcı beraat kararına itiraz etti
09:10 Hakkarililer Sülük Gölü'nün eski günlerine dönüştürülmesini istiyor
09:10 Krizden kurtulmak için araçlarını satıyorlar
09:10 Kemal Özelmalı’nın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor
09:09 'Mezara basma' uyarısı ‘polise hakaret' davasına dönüştü
09:08 'İmamoğlu’na seçimi kazandıran iradeyi Kürtler gösterdi'
09:07 Dicle Vadisi’nde köyler boşaltılmak isteniyor
09:07 Kayyum çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıttı
09:06 Sınır ‘güvenlik barajları’ ile kuşatılıyor
09:06 Kurum müdürüne göre kadına yönelik şiddet 'sevgili kavgası'
09:05 Füsun Üstel hakkında verilen karla iki kişi tahliye oldu kendisi cezaevinde
09:04 HDP ‘Demokrasi ittifakı ve Demokratik Anayasa' için herekete geçiyor