Teatra Jiyana Nû: Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor

img

İSTANBUL - Adana Valiliğinin tiyatrolarını yasaklamasını protesto eden Teatra Jiyana Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı, yasağa şaşırmadıklarını belirterek, “Bize karşı 2 yıldır örtülü bir sansür uygulanıyor” dedi. 

Teatra Jiyana Nû, Adana’nın Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 3 gün boyunca sergilemek istenen tiyatroların Adana Valiliği tarafından yasaklanmasını Beyoğlu’nda bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) basın toplantısı ile protesto etti. Açıklama Kürtçe ve Türkçe yapıldı. Açıklamanın Kürtçesini oyuncu Ömer Şahin, Türkçesini ise Rugeş Kırıcı yaptı. 
 
Charlie Chaplin filminden uyarladıkları “Tenê Ez” oyunuyla sahnede olmaları gerekirken maalesef basın açıklaması yapmak zorunda kaldıklarını belirten Kırıcı, Adana Valiliğinin “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının ve kamu esenliğinin sağlanması için tedbir almak” gerekçesiyle oyunlarını yasakladığını söyledi. 
 
‘ÖRTÜLÜ BİR SANSÜR UYGULANIYOR’
 
Yasağa şaşırmadıklarını belirten Kırıcı, 2 yılı aşkın bir süredir zaten kendileri hakkında adı konulmamış bir yasağın olduğunu  ifade ederek, “Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor. Hatta sadece Kürt tiyatrosuna değil tüm alternatif sanat üreticilerine karşı negatif bir tutum var. Kendinden olmayanı yaşatmama ve yok sayma eğilimi devam ediyor. KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına varana dek süren bir tutumdan söz ediyoruz” diye konuştu. Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçtiklerini aktaran Kırıcı, “İstanbul’da da CHP’li belediyelerden salon istediğimizde ‘yasak’ demiyorlar. Yalnız vermemek için her zaman bir mazeretleri var” dedi. 
 
‘MOLİERE KÜRTÇE OYNANINCA DAHA MI TEHLİKELİ’
 
İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesine teşvik edilmesi gerekirken bunun yasaklandığını vurgulayan Kırıcı, “Moliere’in, Brecht’in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor” diye ifade etti. 
 
‘OYUNLARIMIZI HALKLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Son olarak Kırıcı, ”Kürt tiyatro emekçileri ve sanatçıları olarak tüm yasaklama ve engellemelere rağmen ürünlerimizi halkla buluşturmaya devam edeceğiz ve bu tür uygulamalara karşı mücadele edeceğimizin halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.