Maya kadınlarından Güven’e: Sana isyanımızı gönderiyoruz

  • kadın
  • 14:55 8 Şubat 2019
  • |
img
HABER MERKEZİ - Guatemela’da yaşayan Maya kadınları, Leyla Güven’e yolladığı dayanışma mesajında, “Senin mücadelen aynı zamanda bizim de mücadelemiz. Sana gücümüzü, canlılığımızı, neşemizi, isyanımızı, gönderiyoruz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 93 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’e dünya kadınlarından dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor.
 
Güven’de bir dayanışma mesajı da Guatemela’da yaşayan Maya kadınlarından geldi. Maya kadınları yolladığı mesajda, Güven’in mücadelesinin kendilerinin de mücadelesi olduğunu belirtti.
Maya kadınlarının mesajı şöyle: 
 
“Kız kardeşimiz Leyla Güven, 
 
Guatemala'nın kuzeyinden, Maya, Xincas ve Mestizas kız kardeşleri olarak sıcak sevgilerimizi ve selamlarımızı yolluyoruz. Bugün, Guatemala'da gerçekleşen savaş sırasında, eski savaşçılar olarak tarihi bir mücadeleden gelen kadınlar arasındayız. Sana; gücümüzü, canlılığımızı, neşemizi, isyanımızı, gönderiyoruz. 
 
Senin mücadelen aynı zamanda bizim de mücadelemiz. 
 
Maya kadınları olarak tören ateşimizi yakıyoruz. Adın, bundan sonra bizimle yaşayacak; ayrıca Kürt hareketinden kadınların isimleri burada olacak. Bugün iyileştirici gücü, dağların, büyük ve küçük taşların, nehirlerin, volkanların, tarihsel kadın savaşçıların gücünü sana gönderiyoruz. Buradan sana sarılıyoruz, böylece bedenin ve ruhun güç ve enerjiyle dolacak, dünya halklarının ve tüm kadınların mücadelesi, hayatı ve adaleti için yollar bilgelikle açılmaya devam edecek.”