ABD’li senatörler ‘yaptırım’ konusunda anlaştı:Erdoğan ve Akar’ın da ismi var

img

HABER MERKEZİ- ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Türkiye'nin Suriye'den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar konusunda anlaştı. Yaptırım listesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimler yer alıyor.

ABD'de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörlerin başlatılan operasyon çerçevesinde Türkiye'nin Suriye'den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar önerdiği bildirildi.

ABD'de Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü ve Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Lindsey Graham ve Demokrat Maryland Senatörü Chris Van Hollen, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar konusunda anlaştıklarını açıkladı. Yaptırım listesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimler yer alıyor.

8 yaptırımın bulunduğu listede Erdoğan’ın ve 5 bakanın ABD’deki varlıklarının araştırılması ile beraber Erdoğan dahil tüm kabineye vize yasağı getiriliyor. Diğer yaptırım başlıkları ise silah anlaşmalarının ve silah ticaretinin askıya alınması, S-400 konusunda CAATSA kapsamında yaptırımların yürürlüğe girmesi ve enerji sektöründe kısıtlamaları öngörüyor.

Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Senatör Chris Van Hollen ile Türkiye'ye yönelik ciddi yaptırımlar konusunda iki taraflı bir anlaşmaya varmış olmaktan mutluyum. Yönetim, Türkiye'ye karşı hareket etmeyi reddederken, iki taraflı güçlü bir destek bekliyorum" dedi. Graham, "Kongre üyelerinin çoğu, IŞİD'e karşı güçlü müttefik olan Kürtleri terk etmenin yanlış olacağına inanıyor" diye kaydetti.

ABD VİZ ERİŞİMİNE KISITLAMA

Van Hollen ise açıklamasında, "Bugün Senatör Lindsey Graham ve ben, söylenmiş olduğu üzere Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik devam etmekte olan yanıt verme amaçlı yaptırım taslağını duyuruyoruz. Bu yaptırımlar Erdoğan ve ordusu için acil, kapsamlı bir sonuç doğuracak" ifadelerini kullandı.

Van Hollen, "Tasarımız; Türkiye'nin siyasi liderliği, Türkiye ile askeri işlemler, Türkiye'nin iç enerji sektörü; aynı zamanda ABD'nin Türkiye'ye askeri desteğini önleme, tetikleyici 2017 CAATSA yaptırımları, Türk liderliğinin ABD vizesine erişimini kısıtlamayı içeriyor" paylaşımını yaptı.