Hakkari'nin seçilmişleri mazbatalarını aldı

img

HAKKARİ - Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman ve meclis üyeleri mazbatasını aldı. KHK'li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen eşbaşkan Seher Kadiroğlu Ataş, “Biz mazbatamızı halkımızdan aldık. Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi. 

 
Hakkari Belediyesi’ni kazanan HDP'li eşbaşkan Cihan Karaman kalabalık bir grupla seçim kuruluna giderek mazbatasını aldı. Eşbaşkan Seher Kadiroğlu Ataş'e ise Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmedi. Mazbatalarını alan Karaman ve meclis üyeleri belediye binasına yurttaşların yoğun ilgisi ve alkışları arasında geçti.
 
‘ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİK YAPTIK’
 
Kayyum atanmadan önce görev yapan DBP'li eşbaşkanlar Nazmi Coşkun ve Zeynep Kaya tarafından çiçeklerle karşılanan yeni eşbaşkanlar, daha sonra başkanlık odasına geçti. Coşkun, görev yaptıkları süre boyunca şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla hizmet verdiklerini belirtti. 
 
‘KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM’
 
Ardından konuşan eşbaşkanlardan Seher Kadiroğlu Ataş, Hakkari halkının kendilerini bu onurlu göreve layık görmesinden dolayı teşekkür etti. YSK’nin aldığı karara tepki gösteren Ataş, “Türkiye’nin kendi kanununu, anayasasını ve hukukunu tanımayan siyasi bir partinin seçim işleri gibi çalışan YSK’nin biz KHK’li eşbaşkanların iradesine kayyum atanmıştır. Yani 4-5 tane belediyemiz yine ismi değişen bir irade gaspıyla karşı karşıyadır. Bizler KHK’li eşbaşkanlar olarak diyoruz ki: Biz mazbatamızı halkımızdan aldık. Biz halkımızın verdiği onurlu görevi yerine getirmek için buradayız. Halkımızın bize verdiği görevi yine onlar alıncaya kadar Hakkari halkına hizmet etmeye devam edeceğiz. Madem bu sistem kendi anayasasını kendi hukukunu tanımıyor, bizler de onların sistemini tanımıyoruz. Fiili ve gönüllü olarak belediyemize çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
‘HALK PARTİSİNE VE İRADESİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR’ 
 
Belediye eşbaşkanı Cihan Karaman da halka teşekkür ederek, “Normal koşullarda seçime girmedik. Buna rağmen 3 yıldan beridir Hakkari halkının iradesi gasp edilmişti. Hakkari halkı iradesine sahip çıktı. Onurlu Hakkari halkına bizde söz veriyoruz. Onların iradesine sahip çıkacağız” dedi. Karaman, seçim süreci boyunca bazı kesimlerin halk ile partileri arasına girmeye çalıştığını belirterek, şöyle devam etti: “Kentimizde çok sayıda kanaat önderi var. Ama maalesef son yıllarda türemiş 'yarım ağalar' vardır. Bu halkı ve partiyi karşı karşıya getirmek için çok emek harcadılar. Ama Hakkari halkı onların hevesini kursaklarında bırakmıştır. Ben tekrardan bu onurlu duruşlarından dolayı Hakkari halkını selamlıyorum” diye konuştu. 
 
Yapılan konuşmaların ardından eşbaşkan Kadiroğlu ve Karaman tebrikleri kabul etti. 
 
EŞBAŞKANLAR GÖREVE BAŞLADI 
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise mazbatasını dün alan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) belediye eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı, belediye önünde devir teslim töreni düzenledi. 31 Mart'ta yapılan seçimlerde ilçede yüzde 66.18 oy alarak belediyeyi kazanan HDP'li eşbaşkanlar, meclis üyeleri, HDP, DBP'li yöneticiler ve çok sayıda yurttaş belediye binası önüne geçerek törene katıldı. Zırhlı araç, beton blok ve bariyerlerin kaldırıldığı bina önüne toplananlara hitap eden HDP İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, halkın iradesinin yok sayıldığı bir süreçte halkın belediyelerini geri alarak bu gaspa cevap verdiğini söyledi. 
 
Belediye eşbaşkanı Remziye Yaşar ise, "Bu halk gaspçı zihniyette karşı cevap vermiştir. Bizler ilçenin evlatları olarak elimizden gelen bütün hizmetleri hep birlikte yapacağız. Halk ile birlikte belediyeyi yöneteceğiz" dedi. 
 
Belediye eşbaşkanı İrfan Sarı da, tarihi bir gün geçirdiklerini belirterek, "Hep birlikte bu inşayı yapacağız. Yapacağımız hizmetler irade gaspına bir cevap niteliği taşıyacak. Tekrardan bize destek veren herkesi selamlıyorum" diye konuştu. 
 
Konuşmalar sonrası eşbaşkan Yaşar ve Sarı, yerine kayyum atanarak görevden uzaklaştırılan belediye eşbaşkanı Adile Kozay'dan görevi devraldı.