Sağlıkçılar: Krizin sorumluları biz değiliz kesintileri reddediyoruz

img

İZMİR – SES ve Türk Sağlık Sendikası, yaşadıkları hak gaspına ilişkin düzenledikleri açıklamada, “Krizin ve borçların sorumlusu biz değiliz, bu nedenle hile ile yapılan bu kesintileri reddediyoruz” dedi. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık Sendikası, 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde yaşadıkları hak gaspına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Poliklinikleri önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanları katılırken, “Döner sermayeme dokunma hastanenin borcunu bize ödetme” pankartı açıldı. Açıklamayı sağlık çalışanları adına SES Ege Üniversitesi İşyeri Temsilcisi Dilaver Aslan yaptı. 6 aydır hem maaşlarından hem de vergi dilimleriyle mali kayıplar yaşadıklarını belirten Aslan, Ege Üniversitesi Hastanesi yönetiminin ekonomik krizi fırsat bilerek emekçilerin maaşlarından haksız kesintiler yaptığını söyledi. 
 
‘KESİNTİLERİ REDDİYORUZ’
 
Aslan, 2019 yılının Ocak ayında maaşlara yansıyan toplu sözleşme ile yüzde 4, enflasyon farkı ile yüzde 6 buçuk zammı fırsat bilen Ege Üniversitesi Hastanesi yönetiminin, sağlık emekçilerin cebindeki paraya göz koyduğunu söyledi. Yapılan görüşmelerde hastanenin borçları ve ekonomik krizin bahane edildiğini belirten Aslan, “Bu kesintilerin yapıldığını ve devam edeceği söylenmiştir. ‘Aynı gemideyiz’ denilerek fedakârlık beklenen biz sağlık emekçilerinin artık dayanacak gücü kalmadı. Krizin ve borçların sorumlusu biz değiliz, bu nedenle hile ile yapılan bu kesintileri reddediyoruz. SES emekçileri olarak yapılan bu kesintilerin derhal durdurulmasını ve geriye dönük kayıpların giderilmesini istiyoruz. Krizi biz yaratmadık. Krizi yaratanlar ödesin” şeklinde konuştu. 
 
‘HER TÜRLÜ EYLEMİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Türk Sağlık Sendikası İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin ise, Ege Üniversitesi Hastane yönetiminin bu uygulamadan vazgeçmesi ve çalışanların taleplerini yerine getirmesi gerektiğini işaret etti.  Açıklamasında sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının zorluğuna dikkat çeken Zengin, iş yükünün azalmadığı gibi ihtiyaç olan kadronun da olmamasının çalışanların üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti. Zengin, hastane yönetiminin çalışanlara hak ettiği mali, özlük ve sosyal haklarının verilmemesi halinde iş bırakma da dahil olmak üzere her türlü eylemi yapmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.