Batman Belediyesi ‘akıllı bisikleti’ tanıttı

img
BATMAN  – Batman Belediyesi, ekolojik dengenin korunması ve sağlıklı bir yaşamı desteklemek ve alternatif ulaşım imkânlarını sağlamak için başlattığı Akılı Bisiklet Projesini tanıttı.
 
Batman Belediyesi, fosil atık kullanımının azaltılmasını, sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak, bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği Akıllı Bisiklet Projesini düzenlediği törenle tanıttı. 
 
Proje kapsamında 6 kilometre bisiklet yolunun yapıldığı proje, Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz, Mehmet Demir, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda yurttaşın katılımıyla yapılan etkinlikle tanıtıldı.
 
‘SAĞLIK İÇİN BİSİKLET’
 
Batman Park Alışveriş Merkezi önündeki bisiklet durağında yapılan etkinlikte, açılış öncesi konuşan Eşbaşkan Mehmet Demir, belediye başkanlığı öncesi yaptığı hekimlik mesleğinin birikiminden faydalanarak bisikletin insan sağlığı üzerindeki etkilerine değindi. Bisiklet kullanımın kasların geliştirilmesine yaradığına işaret eden Demir, "Özellikle diyabet hastalarının bisiklet kullanılması önemlidir. Bunların dışında daha az karbon gazının havaya karışmaması amacıyla araç yerine bisiklet kullanımı önemlidir" dedi. 
 
Konuşmanın ardından tasarlanan akılı bisiklet sisteminin nasıl kullanılacağını görevlilerden öğrendi. Görevliler, Batman Belediyesi Akıllı Bisikletim (BATBİS) kartının alınması ile söz konusu bisikletlerin bir saatinin kullanıcılara bir TL’ye mal olacağını anlattı.
 
BAŞKANDAN BAŞARISIZ DENEME
 
Eşbaşkanlar, akılı kartlarla bisikletlerini alarak ilk turlarını attı. Ancak, Eşbaşkan Demir, ilk denemesinde bisiklet sürmede pek başarılı olamadı. Demir, bisiklet sürerken aniden karşısına çıkan bir çocuğa çarpmamak için yönünü değiştirirken organizasyonun ses sistemi kablolarına çarparak düştü. Demir, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.
 
İluh Bisiklet Platformu ile meclis üyeleri ve yurttaşlar Park Alışveriş Merkezi önünden Batman Valiliğine kadar bisiklet turu attı.
 
‘DAHA FAZLA BİSİKLET HİZMETE SUNULMALI’
 
Bisiklet turunun ardından sona eren etkinliği değerlendiren İluh Bisiklet Platformu üyesi Feridun Kartal, belediyenin bu hizmetinin önemli olduğuna dikkat çekerek, daha fazla bisikletin hizmete sunulması gerektiğini söyledi. Sağlık yaşam için bisikletin önemine vurgu yapan Kartal, bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunu ve sürücülerden de buna dikkat etmesi gerektiğine işaret etti.